Az új pápa XIV Leo

Az új pápa XIV Leo

A pápává választott, Robert Francis Prevost életrajza

Az első amerikai pápa, majdnem 70 éves. A XIV. Leó nevet választotta. Már a Püspöki Dikasztérium prefektusaként választották meg 18.07-én, ő a történelem 267. pápája.

Róma új püspöke a XIV. Leó nevet választotta. 1955. szeptember 14-én született az illinoisi Chicagóban. Apja, Louis Marius Prevost, aki a második világháborús haditengerészet veteránja és az iskola adminisztrátora volt,  francia és olasz származású volt, és anyja, Mildred Martínez könyvtáros, spanyol származású volt. Prevostnak két testvére van Louis Martín és John Joseph. Prevostot barátai "Bob" néven ismerték. Idősebbik testvére Louis, Floridában él és a katonaságban szolgált, és másik testvére, John az oktatásban csinált karriert. A konklávét megelőző este Prevost telefonon megkérdezte testvéreit, hogy ha őt választanák, mi legyen a pápai neve.

Az első amerikai pápa, Szent Ágoston rendjének tagja, Ferenc után a második amerikai pápa, de Bergoglióval ellentétben a hatvankilenc éves amerikai Robert Francis Prevost a kontinens északi részén született, és annak déli részén volt lelkész, mielőtt elődje felkérte a Püspöki Dikasztérium és a Latin-Amerika Pápai Bizottságának vezetésére.

Egy Chicagóhoz közeli kisvárosban, az illinoisi Doltonban nevelkedett Prevost, ministránsként szolgált a Miasszonyunk Szent Mária Templomban, Chicago távoli déli oldalán. 1973 -ban fejezte be középfokú tanulmányait a Szent Augustine Szeminárium középiskolában. Miközben ott egy, dicsérő levelet kapott a kiváló teljesítményéért, és következetesen volt a becsülethallgató. Évkönyv főszerkesztője, a hallgatói tanács titkára, és a Nemzeti Tiszteletbeli Társaság tagja volt. Az évkönyv szerkesztőjeként töltött ideje alatt második helyezett a Columbia Egyetem által szponzorált 39. éves évkönyv kritikában. A középiskolai beszédben és a vitában is részt vett.   Prevost 1977 -ben a Villanova Egyetemen matematikai diplomát szerzett. A Villanova Egyetem egy magán katolikus kutatási egyetem, Villanova -ban Pennsylvaniában az Egyesült Államokban. Az egyetem a legrégebbi katolikus egyetem Pennsylvaniában és az Egyesült Államok két Augusztin-rendi felsőoktatási intézményének egyike.

Prevost angolul, spanyolul, olaszul, franciául és portugálul beszél, és latinul és németül olvas.

Prevost úgy döntött, hogy pap lesz, és 1977 szeptemberében noviciusként csatlakozott a Szent Ágoston rendhez, a Szeplőtelen Fogantatás Egyházban, a Missouri -i St. Louis Compton Heights szomszédságában. Az első fogadalmát 1978 szeptemberében és ünnepélyes végső fogadalmait 1981 augusztusában tette.  A következő évben a Chicagói Katolikus Teológiai Unió Istenség diplomáját kapta meg.  Míg ott volt, fizika és matematikai tanárként szolgált a Cascia Szent Rita Gimnáziumban. 

Jean Jadot érsek, 1982. június 19 -én papnak nevezte ki Prevost-ot, a római augusztin rendiek számára. 1984 -ben a Canon Law Licencate -jét és 1987 -ben a Canon Law Docen diplomát szerezte a római St. Thomas Aquinas Pápai Főiskolán. 

Prevost 1985 -ben csatlakozott a perui augusztin misszióhoz, és 1985 és 1986 között a Chulucanas területi prélaturális kancellárjaként szolgált.  1988 -ban visszatért Peruba, a következő tíz évet Trujillóban az augusztin-rendi szeminárium vezetésével töltötte. Tanította a kánonjogot az egyházmegyei szemináriumban, és tanulmányok prefektusa klnt is szolgált.  Prevost a regionális egyházi bíróság bírájaként és a Trujillo Konzultorok Főiskolájának tagjaként szolgált. Emellett egy gyülekezetet vezette a város szélén.

1998-ban  Prevostot az augusztini  tartomány chicagoi vezetőjévé választották, és 1999. március 8-án visszatért az Egyesült Államokba, hogy vállalja ezt a pozíciót . 

2001-ben Prevostot hatéves időtartamra megválasztották az augusztiniak priorjává. 2007-ben újra választották, ismét hatéves időtartamra. 

2013 és 2014 között  Prevost a chicagói Szent Ágoston kolostorának alapító igazgatójaként, valamint a Jó Tanácsadó Anyánk tartományának első tanácsosának és tartományi vikárjaként szolgált.

2014. november 3 -án Ferenc pápa Prevostot nevezte ki a perui Chiclayo egyházmegye apostoli adminisztrátorává és a szufari püspöknek. 2014. december 12-én, a Chiclayo-i Szent Mária -székesegyházban szentelték püspökké. 2015. szeptember 26-án Chiclayo püspökének nevezték ki. Prevost 2015-ben  megszerezte a perui állampolgárságot.

2019. július 13-án  Prevostot kinevezték a római papság gyülekezetének tagjává. 2020. április 15 -én a perui Callao apostoli adminisztrátorának nevezték ki. 2020. november 21-én Ferenc pápa a püspökök gyülekezetének tagjának tette.

A perui püspöki konferencián  Prevost a 2018–2020-as időtartamra szolgáló állandó tanácsban szolgált.  2019-ben megválasztották az Oktatási és Kulturális Bizottság elnökévé. Tagja volt a Caritas Peru vezetésének. Prevostnak 2021. március 1-jén volt közös terve Ferenc pápával, aki egy új megbízást akart adni, akár Chicagóban, akár Rómában. 

2023. január 30-án Ferenc pápa kinevezte Prevostot a püspökök dicasteriájának prefektusává a Chiclayo-i érsek címe mellett. A szeptember 30-i konzorciumban a pápa kinevezte őt a római Santa Monica Degli Agostiniani kápolna bíboros-diakonjává. Prefektusként kulcsfontosságú pozíciót töltött be a római Curia-ban. Az iroda felel a püspökök jelöltjeinek értékeléséért és ajánlásáért szerte a világon. Ez a szerep megnövelte Prevost ismertségét és befolyását a katolikus egyházon belül, és emelte személyét a pápai konklávé előtt.

2025. február 6-án Ferenc pápa előléptette Prevostot  püspök bíborossá, és Róma tartományában, az Albanó külvárosi egyházmegyét ruházta rá. 

2023 májusában  Prevost kijelentette a püspöki vezetés, a hit, nem pedig az adminisztráció értékelésével kapcsolatos. 

Prevost kijelentette, hogy a katolikus egyháznak nagyobb lépéseket kell tennie az éghajlatváltozás ellen. Az "uralkodni a természet felett" nem szabad "zsarnokian" - mondta egy 2024. novemberi szemináriumon. 

Prevost nem támasztja alá a nők diakonátra történő elrendelését, mondván, hogy ez "nem feltétlenül oldja meg a problémát", és "új problémát okozhat". 

Prevost ellenzi az eutanáziát és az abortust. 

Chiclayo püspökként Prevost ellenezte a perui „gender tanítások oktatása” című tanterv beépítését az oktatásba, kijelentve, hogy "a nemi ideológia előmozdítása zavaró, mert nem létező nemeket hoz létre".

A sikeres pápaválasztáshoz kétharmados többség szükséges, vagyis a katolikus egyház 267. vezetőjének megválasztásához a 133 bíborosból 89-nek a szavazatára van szükség.

Európát 54, Ázsiát 21, Afrikát 17, Közép- és Dél-Amerikát 21, Észak-Amerikát 21, Óceániát négy bíboros képviseli a konklávén.

A legutóbbi 10 konklávé átlagos hossza alig több mint három nap volt, és egyik sem tartott öt napnál tovább. A legutóbbi pápaválasztási folyamat 2013-ban mindössze két nap alatt sikerrel ért véget.