FLESH

FLESH

A Booker-díj döntőjébe jutott David Szalay magyar-angol írónak egy újabb lendületes, hipnotikus regénye jelent meg ez év márciusban. A címe Flesh, a Hús, egy magyar férfiról szól, akinek életét olyan események sorozata sodorja, amelyeket képtelen irányítani.

A tizenéves István édesanyjával él egy magyarországi lakótelepen 30 kilométerre a horvát határtól. Félénk és új a városban, idegen számára az osztálytársai által gyakorolt ​​szokások, és hamarosan elszigetelődik, egyetlen társa a szomszédja – egy anyjával egyidős férjes asszony, akinek segít a bevásárlásnál. A találkozásaik olyan titkos kapcsolattá alakulnak át, amelyet István maga is alig tud felfogni, élete hamarosan kicsúszik az irányítás alól, és egy erőszakos balesettel végződik, amely egy ember, a férj halálát okozza. A javítónevelő után István Irakba jelentkezik és norvég katonák között bátran és bajtársiasan helyt áll, megtanulja, hogy képes kezelni magát a nehéz helyzetekben is.

Hazatérve újra kilátástalan az élete, s Londonba emigrál, ahol két évig kidobó egy éjjeli lokálban, míg nem a szerencse mellé szegül, egy milliárdos család sofőrjeként alkalmazzák. Élete minden pillanata az idegenek jóindulatától vagy önérdekétől függ. Az is amikor a ház úrnője megkívánja. István mindvégig higgadt, távolságtartó szemlélője saját életének, és az ő szemén keresztül egy bevándorló "sikertörténet" tragikus fordulatát éljük meg, melyet az érzékenység, a lágyság és Szalay éles megfigyelése színesít.

Úgy szivárog be a milliárdos családba, hogy nincs is szándékában; ő a hódító osztályokba behatoló proletár. Nemsokára Tom Ford öltönyben van, helikopteren és magánrepülőgépen repül, a River Caféban vacsorázik, és csókolgatja a milliárdos feleségét. Érezni lehet benne Kelet-Európa elfojtott szomorúságát, és az összetartozás utáni mélységes vágyakozást. Az író fizikailag nem írja le Istvánt, nem tudjuk, hogy milyen testalkatú, ennek ellenére a regényt a nőkkel szembeni ellenállhatatlansága vezérli. Sokan alig várják, hogy testüket átadhassák neki.

A cselekmény a második felében kap lendületet, amikor az örökös, a család fia István ellen fordul. Morálisan nincs kinek szurkolni. A szélsőségek találkoznak: gazdag és szegény egyaránt üresnek és ravasznak tűnik. Olyan világot látunk, amelyben hiányoznak az erkölcsi bajnokok.

Az idő elképesztő gördülékenyen halad, a szerző zökkenőmentesen, észrevétlenül csúsztatja előre az akciót, olykor éveket is.

A szokatlanul tehetséges magyar-angol regényíró, David Szalay

1974-ben született, regényeiben a közös szál egy bizonyos melankólia és a kényszerű férfiasság iránti vágy.

Szalay David öt korábbi szépirodalmi mű szerzője: „London and South-East” 2009, „Spring” 2012, „Innocent” 2010 magyarul Ártatlanság címmel jelent meg, amelyekért Betty Trask és Geoffrey Faber Emlékdíjjal jutalmazták, az „All That Man Is”2016, magyarul Minden ami férfi címmel adta ki a Kossuth Kiadó, amiért Gordon Burn-díjat és Plimpton-díjat kapott és bekerült a Man Edbulence Hill-díj és a „Turbulence” Hill-díj előválogatói közé.

Apja magyar, Kanadában született, Londonban nőtt fel, jelenleg Bécsben él. Műveit több mint húsz nyelvre fordították le.

Penguin Random House, 2025. március, Simon & Schuster, 2025. április.

Bika Julianna